Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2018

Η Αναγέννηση νικήτρια στο ντέρμπι με το Σκουφά στο Κομπότι

Στο ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη σήμερα στο Δημοτικό Γήπεδο Κομποτίου «Ευάγγελος Σεργιάννης», ανάμεσα στον Σκουφά και την Αναγέννηση Άρτας, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Σταμούλης πήρε τις μονομαχίες από τα αριστερά και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Σιδηρόπουλο από κοντά να κάνει εύκολα το 0-1. Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 20ο λεπτό, όταν ένα μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου οδήγησε σε διαπληκτισμό τους Καλπακούλα και Σταμούλη, με τον διαιτητή να τους καλεί κοντά τους, όμως ο πρώτος με μία ανόητη ενέργεια μπροστά στον διαιτητή Μπαϊλη, οδήγησε τον διαιτητή της Football League να του δείξει την κόκκινη κάρτα και να τον στείλει στα αποδυτήρια. Μάλιστα στο 27ο λεπτό, ο Παπακίτσος αφού κέρδισε τη μονομαχία με τον Σχισμένο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπελής δεν απομάκρυνε σωστά και ο Σιδηρόπουλος με κοντινό σουτ πέτυχε το 0-2. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια άλλαξαν το σύστημα τους σε 3-5-1 και απείλησαν στο 41ο λεπτό, με ένα σουτ του Βερλέκη έξω από τη μεγάλη περιοχή που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα, από κόρνερ ο Τσαρακλημάνης πήρε την κεφαλιά με τον Σιδηρόπουλο να σώζει με το κεφάλι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Μάλιστα, η Αναγέννηση θα μπορούσε στη συνέχεια στην κόντρα επίθεση να τελειώσει το παιχνίδι, όμως ο Παπακίτσος που έφυγε πίσω από το κέντρο μετά την κάθετη πάσα του Ασπροποταμίτη, και αφού πέρασε και τον Μούτσιο αντί να τελειώσει τη φάση έκανε ένα παράλληλο γύρισμα ψάχνοντας να βρει συμπαίκτη του, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, ο Σκουφάς έχασε σπουδαία ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 48ο λεπτό, όταν από φάουλ το Τάσσου σαν κοντινό κόρνερ, ο Τσαρακλημάνης ολομόναχος έκανε την κεφαλιά, όμως ο Μπακόλας με σπουδαία επέμβαση στη γωνία του κράτησε το 0-2. Η Αναγέννηση απάντησε στην ευκαιρία στο 54ο λεπτό, όταν από κεφαλιά του Σχισμένου και με τον Μούτσιο πεσμένο, ο Κατσαρός από τα όρια της περιοχής σούταρε πάνω από την εστία. Στο 62ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν οριζόντιο δοκάρι ύστερα από δυνατό σουτ του Κραμπή έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 93ο λεπτό, όταν Τάσσος ευνοήθηκε από τις κόντρες και πλάσαρε, με τον Γεροδήμο όμως να τον σταματά. Ο Γεροδήμος που με αυτή την σωτήρια επέμβαση κράτησε το μηδέν παθητικό για την ομάδα του, αντικατέστησε τον Μπακόλα που τραυματίστηκε στο γόνατο σε προηγούμενη φάση. Υπάρχουν φόβοι πως έχει υποστεί σοβαρή ζημιά, όμως το artagoal.gr εύχεται στον γκολκίπερ της Αναγέννησης να μην είναι κάτι πολύ σοβαρό. Στο 97ο λεπτό ο Παπακίτσος κέρδισε τη μπάλα από τον Πέτσα στο χώρο του κέντρου, και αφού έπαιξε το ένα-δύο με τον Αβραμίδη βγάζοντας εκτός τον Μούτσιο, ο πρώτος σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 0-3 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Τέλος, να αναφέρουμε ότι οι γηπεδούχοι έχουν σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα, τα οποία εξέφρασε έντονα στους διαιτητές και ο Πρόεδρος του Σκουφά, Κώστας Κάκκος, στο ημίχρονο του αγώνα.

Διαιτητής: Μπαϊλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) Βοηθοί: Φραγγούλης - Σφονδύλη

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Τζιότζιος, Σχισμένος (84' Κυριαζής), Πέτσας, Μπελής (46' Παπαγιάννης), Θεοδωρής, Τάσσος, Βερλέκης, Καλπακούλας, Αντωνίου, Τσαρακλημάνης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπακόλας (79' λ.τρ. Γεροδήμος), Θεοδώρου, Μανοδήμος, Παπαρούνης, Γιαννούλης, Σταμούλης (88' Αβραμίδης), Κατσαρός (65' Τσελά), Κραμπής, Παπακίτσος, Ασπροποταμίτης (82' Ρίζος), Σιδηρόπουλος