Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014

ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΡΕΒΑΝΣ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ  ΕΜΕΙΝΕ ΕΚΤΟΣ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

Μ’ ένα γκολ του Φώντα Γήττα στο 9ο λεπτό της παράτασης (99΄), ο Εθνικός Φιλιππιάδας νίκησε με 1-0 την Αναγέννηση Άρτας και προκρίθηκε δίκαια στην επόμενη αγωνιστική του Κυπέλλου της Γ΄ Εθνικής. Στην Κοζάνη η ΑΕ Καραϊσκάκης πήρε σπουδαία πρόκριση, επικρατώντας με 1-0 της τοπικής ομάδας χάρη στο πολύ ωραίο τέρμα του Ραμπαβίλα στο 92ο λεπτό του αγώνα. Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕ Καραϊσκάκης θα παίξει στην Αγιά Λάρισας με τον τοπικό Δωτιέα και ο Εθνικός Φιλιππιάδας με τα Λευκάδια στη Νάουσα, οι δύο νικητές των αγώνων θα παίξουν μεταξύ τους στα ημιτελικά.
Τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Γ΄ Εθνικής (2ος όμιλος):
1. Πύρασος Νέας Αγχιάλου-Δωτιέας Αγιάς 3-4 πεν. (0-0 κα & παρ)
2. Εθνικός Φιλιππιάδας-Αναγέννηση Άρτας
1-0 παρ. (0-0 κα)
3. ΦΣ Κοζάνη-ΑΕ Καραϊσκάκης
0-1
4. Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Οπούντιος Μαρτίνου 3-2 πεν. (1-1 κα & 2-2 παρ)
4. Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – ΑΟ Τρίκαλα
Πολύ καλύτερος και σοβαρός ο Εθνικός Φιλιππιάδας κέρδισε την Αναγέννηση Αρτας η οποία έχασε και πέναλτι  για τον καταλογισμό του σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλάθλους της Φιλιππιάδας.
Η ομάδα του Γιώργου Γιάννου αρχίζει να δένει σιγά σιγά με τον Γήτα να παίρνει τον ρόλο του και τον Βέργο να διακρίνεται μετά την είσοδό του στο δεύτερο ημίχρονο.
Πάντως και η Αναγέννηση ήταν πολύ οργανωμένη στα μετόπισθεν και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να σημειώσει τέρμα.
Ο Εθνικός έχασε και άλλες ευκαιρίες και μπορούσε το σκορ να ήταν πολύ πιο μεγάλο και να μην φτάναμε στην παράταση.
Αισθητή η παρουσία των φιλάθλων που βοήθησαν πολύ την ομάδα στην προσπάθεια να κερδίσουν τον αγώνα.