Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Εύκολη νίκη για Εθνικό, 2-1 τον Πυρσό Γρεβενών

Ο Εθνικός επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-1 των Γρεβενών χάρη σε γκολ των Θεοδώρου και Μπενίσκου ενώ ο Πυρσός μείωσε με τον Παπακώστα.

Οι «κυανόλευκοι» βρήκαν τα δυο γκολ με τους Θεοδώρου και Μπενίσκο, και οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το γκολ της «τιμής» με τον Παπακώστα. Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν από την αρχή του αγώνα δυνατά με σκοπό να βάλουν ένα γκολ που θα τους φέρει σε θέση οδηγού και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με αμυντικές διατάξεις και περιμένοντας τον Εθνικό στο δικό τους μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Εθνικό που μέχρι εκείνο το σημείο είχε την υπεροχή αλλά δεν απειλούσε ήρθε στο 18' της αναμέτρησης. Σε κόρνερ του Γήτα ο Λέντζος έπιασε την κεφαλιά αλλά έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Κυριακίδης. Στο 25ο λεπτό ο Γιαννούλης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 38΄ σουτ του Γήτα έδιωξε και πάλι πάνω στη γραμμή ο Κυριακίδης. Ο Εθνικός έφτασε στο 1-0 στο 52΄ στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Πυρσού στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Θεοδώρου με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αλεξίου. Στο 57΄ ο Μπενίσκος με σουτ έκανε το 2-0. Στο 65΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι όταν σε σέντρα του Θεοδώρου η μπάλα βρήκε στο χέρι του Θωμά Λάλλου και ο κ. Αθανασίου κοντά στη φάση έδειξε το σημείο του πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Κολιάκης στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αλεξίου. Το παιχνίδι στη συνέχεια κύλησε χωρίς κάτι ιδιαίτερο ως το 69ο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το γκολ της «τιμής» με τον Παπακώστα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
Διαιτητής: Αθανασίου (Άρτας)
Βοηθοί: Κόλλιας, Μωυσιάδης (Ηπείρου)
Εθνικός Φιλιππιάδας (Δημητρης Μπαλάφας): Σιαράβας, Γατσέλος, Διαμαντόπουλος, Γιαννόυλης, Πάνος, Λέντζος, Κολιός Γ. (85΄Πάνου), Μασέτα (46΄Κολιάκης), Μπενίσκος, Γήτας, Θεοδώρου (70΄Τσακανίκας).
Πυρσός Γρεβενών (Γιάννης Σταμπουλίδης): Αλεξίου, Μπόλλος, Λάλλος Π., Κυριακίδης, Λάλλος Θ., Σπηλιώτης (59΄Στεργιάννος), Μπόζιαρης, Τραυλός (67΄Τσιαρσιώτης), Παπακώστας, Δούμας, Χαραλαμπίδης (59΄Ιωαννίδης).
Την πιο εύκολη νίκη του στη φετινή Γ΄ Εθνική, τουλάχιστον ως τώρα, σημείωσε ο Εθνικός, που επιβλήθηκε στη Φιλιππιάδα του Πυρσού Γρεβενών με 2-1 και πήρε «οξυγόνο» στη βαθμολογία φτάνοντας στους 12 βαθμούς. Ο Εθνικός απέδωσε καλό ποδόσφαιρο και επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-1 καθώς δεν απειλήθηκε από τον Πυρσό.